Jakie płytki do małej łazienki – co warto wybrać i czego unikać

Wbrew pozorom oraz niepokojowi wielu właścicieli małych łazienek, dobieranie do nich płytek ceramicznych nie jest ani wielkim wyzwaniem, ani tym bardziej polem minowym. Tak naprawdę możemy spokojnie zaszaleć, chociaż trzeba pamiętać o kilku drobnych kwestiach, które mogą wywołać niepożądane rezultaty.

Każda linia to mniejsza łazienka

Pierwszą z takich kwestii jest optyczne pomniejszanie połączenia w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie długich, jednolitych linii w naszej łazience. Mogą to być linie stanowiące element dekoracji samej płytki, ale najczęściej będą to oczywiście fugi pomiędzy płytkami. Żeby uniknąć problemu przez nie powodowanego, należy po prostu z fug zrezygnować, a jeśli nie możemy tego zrobić lub nie chcemy opcji zupełnie bez fug, powinniśmy postarać się o wykonanie fugowania w taki sposób, by krawędzie były możliwie jak najmniej widoczne.

Zabawa proporcjami

Bardzo ciekawym sposobem na urządzenie małej łazienki jest również zabawa proporcjami płytek. W ostatnim czasie zapominamy trochę o płytkach kwadratowych i zamiast nich wybieramy prostokąty. To świetna okazja, by wykorzystać ich ukryty potencjał. Tak się bowiem składa, że płytki prostokątne układane pionowo, dłuższym bokiem w pozycji wertykalnej, uzyskamy efekt podniesienia i tym samym powiększenia pomieszczenia. Z kolei ściany, na których płytki będą poziomo, będą wydawały się szersze. To może być mała pułapka, ponieważ naszym zadaniem jest poszerzanie miejsc, które wydają się za wąskie i nie ruszanie tych, które już są szerokie. Jeśli mądrze rozszerzymy miejsca ściśnięte, uzyskamy znakomity efekt estetyczny.

Tylko jasne kolory?

Jedna z podstawowych zasad dla małych pomieszczeń mówi, że nie należy stosować w nich ciemnych kolorów, ponieważ pomniejszają one i tak nie za duże przestrzenie. Jest to bardzo mądra zasada i jeśli mamy małą łazienkę, niech to będzie łazienka jasna. Co jednak również bardzo istotne, mądre kontrasty są w stanie nam pomóc i pojawienie się ciemnego dodatku wcale nie zaszkodzi ogólnemu efektowi. Nie zawsze musi to pomóc, ale nawet jeśli dla ogólnego efektu przestrzeni nie będzie większej różnicy, to ciemne elementy wcale same w sobie nie muszą być szkodliwe. Bardzo często takie rozwiązania stosuje się przy sanitariatach oraz innego rodzaju elementach, które w jakiś sposób chcemy wyróżnić.

mała piękna łązienka

Mała przestronna łazienka

Prostota jest naszym sprzymierzeńcem

Jedną z istotniejszych wartości w małych wnętrzach jest prostota i nie dotyczy to jedynie łazienki. W łazienkach jest to jednak szczególnie istotne, ponieważ mamy tutaj do czynienia z naprawdę ograniczoną przestrzenią, w której pojawia się zwykle wiele zakamarków i mnożą się funkcje. Dlatego nawet jeśli oglądane przez nas płytki mają masę dekorów, różne rozmiary i kilka innych ciekawych dodatków, skorzystanie z nich może się okazać przesadą. Nie trzeba wcale stosować rozwiązań minimalistycznych, ale należy pamiętać, że nadmiar dekoracji będzie powodował poczucie ścisku i ograniczenia dostępnego miejsca. A to jest poważny problem.